Ikafalvi Diénes Ödön, dr.

(Sepsiszentgyörgy-Szemerja, 1874. augusztus 24. – Kézdivásárhely, 1936. október 26.), szerkesztő, publicista, dr. Ikafalvi Diénes Lajos királyi közjegyző és Kovács Teréz fia, református vallású, nőtlen, →dr. Ikafalvi Diénes Jenő. Elemi iskoláit Kézdivásárhelyen, a gimnázium négy osztályát a nagyenyedi Bethlen Kollégiumban, a felsőbb osztályait a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban végezte, ott is szerzett érettségi diplomát 1894-ben. Jogi tanulmányait Debrecenben és Budapesten végezte, 1906-ban Marosvásárhelyen ügyvédi vizsgát tett, és visszatért Kézdivásárhelyre, ahol irodát nyitott.

1921-ben a város egyik legjelentősebb egyesületének, a →Kaszinónak az elnökévé választották, és ezt a tisztséget haláláig betöltötte. 1922. decemberében, amikor a Kaszinó alapításának 80. évfordulóját ünnepelték, javaslatot terjesztett elő a Kézdivásárhelyi Múzeum (→Incze László Céhtörténeti Múzeum) megalapítására. A múzeumot 1932. szeptember 4-én nyitotta meg az →Erzsébet Árvaleány-nevelő Intézet emeleti termében.

Diénes Ödön a kézdivásárhelyi közéletnek igen aktív résztvevője, szervezője volt; a botanikától a földmérésig számos terület érdekelte, rendszeresen tartott ismeretterjesztő előadásokat. A →Kaszinó elnökeként és vezetőségi tagjaként a helyi kölcsönkönyvtár szervezője és fejlesztője volt. Tiszteletbeli elnöke volt a Kézdivásárhelyi Sportegyletnek (KSE), az →Erzsébet Árvaleány-nevelő Intézet, a Kórház egyesület, a Menedékház igazgatóságának tagja, református egyházának presbitere. Vezető szerepe volt az EMKE 1922-es kézdivásárhelyi választmányának megalakulásában.

1933-ban Dávid Dezső kezdeményezésére a Kaszinó, a Kereskedők Köre és a Vegyes Ipartársulat küldöttei megalakították az Egyesületek Színpártoló Bizottságát a színjátszás pártolásának céljával. Ennek elnöke 1935-ben ~ lett.

Integratív személyisége révén szerepe meghatározó volt a korszak polgári-egyesületi életében.

1907-ben a →Székely Újság felelős szerkesztőjének, →Molnár Emilnek a halála után átveszi a felelős szerkesztői tisztséget, amelyet 1925-ben átad →Kovács J. Istvánnak, a lap új tulajdonosának. Azonban továbbra is a lap főszerkesztője marad, egészen haláláig. Itt jelentek meg publicisztikai, közéleti írásai.

Részt vett a politikai életben is: az első világháború előtt a Függetlenségi 48-as Pártnak, később pedig, immár Nagy-Románián belül, az erdélyi magyarság érdekeit képviselő Országos Magyar Pártnak volt helyben vezető egyénisége.

Diénes Ödön érdemeit nem csak a város lakossága tartotta számon. Tagja volt a Székely Nemzeti Múzeum Igazgató Tanácsának és a Budapesti Természettudományi Társaságnak is. Halálakor a Székely Újság gyászjelentésében kisebbségi létünk nagyműveltségű vezetőjeként búcsúztatták, akinek érdemeit szamon tartják majd az utódok, emlékét ápolni fogják a későbbi nemzedékek is.