Nagy Mózes Főgimnázium
Az 1989-es rendszerváltást követően a kantai iskola (lásd →római katolikus felekezeti oktatás Kézdivásárhelyen) örököseként működő elméleti líceum felvette az alapító →Nagy Mózes minorita szerzetes nevét. Az így létrejött kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum története az 1990-es évek után különösen fontos időszakot jelent, mivel ekkor vált lehetővé a rendszerváltás után, hogy az intézmény újra visszanyerje teljesen magyar nyelvű oktatási funkcióját, és megerősítse szerepét a székelyföldi magyar közösség számára. Az 1990-es évek jelentős változásokat hoztak az oktatási rendszerben, amelyek hatottak a mai főgimnázium működésére is. Az 1990 utáni főbb események és változások:
Újjászervezés és magyar nyelvű oktatás megerősítése: A rendszerváltást követően az erdélyi magyar iskolákban visszaállították az anyanyelvű oktatás prioritását. A Nagy Mózes Líceumban/Gimnáziumban is megszüntették a kötelezően bevezetett román nyelvű osztályokat, és teljes mértékben magyar tannyelvűvé vált az intézmény. Ez kulcsfontosságú volt a helyi közösség számára, hiszen a magyar identitás megőrzése érdekében az anyanyelvi oktatás kiemelkedő jelentőségű volt.
Tantárgyi kínálat és képzési profilok: Az iskola az 1990-es évek után modernizálta tantárgyi kínálatát, és igyekezett lépést tartani a romániai és nemzetközi oktatási reformokkal. Az általános iskolai szinten, az angol-intenzív osztályok mellett, működik a művészeti osztály, a rajzosztály. Az érettségire való felkészítés mellett bevezettek több szakirányú osztályt is, mint például reál- és humán profilokat, hogy szélesebb képzési lehetőségeket kínáljanak a diákok számára. Az egyházzal való együttműködés következtében a 90-es évek közepétől bevezették a hivatás (vokacionális) profilt és római-katolikus teológia osztályok is indultak, majd 2022-től kezdve beindult a római katolikus vallásturizmus osztály is. A 70-es évektől kezdve a sportnak is jelentős szerepe van a líceumban, kezdetben 6 sportszakosztály, jelenleg 4 szakosztály (labdarúgás, kosárlabda, judo, asztalitenisz) működik.
Felújítások és infrastruktúra fejlesztések: Az iskola több épületének felújítása és bővítése is megvalósult ebben az időszakban, amely lehetővé tette a korszerűbb oktatási körülmények biztosítását. Új laborok, sportlétesítmények és egyéb tantermek kerültek kialakításra, hogy a tanulók számára biztosítsák a legjobb oktatási környezetet.
Kapcsolatok építése és testvériskolai programok: A 90-es évektől kezdve az iskola egyre több kapcsolatot épített ki más magyarországi és nemzetközi intézményekkel. A testvériskolai programok révén az iskola diákjai lehetőséget kaptak külföldi tapasztalatszerzésre, ami segítette őket abban, hogy szélesebb világképet alakítsanak ki.
Oktatói kar és tanulmányi eredmények: Az iskola azóta is nagy hangsúlyt fektetett a magas színvonalú oktatásra. Számos tanár szakmai képzéseken vett részt, és az iskola diákjai rendszeresen kiváló eredményeket értek el helyi és országos szintű tanulmányi versenyeken, valamint sikeres felvételit tettek különböző egyetemeken.
Nagy Mózes nevét viselő gimnázium név és hagyományok ápolása: A rendszerváltást követően az intézmény visszavette történelmi nevét, így Nagy Mózes Elméleti Líceum néven folytatta működését, tisztelegve alapítója előtt. Az iskola különös figyelmet szentel a hagyományok ápolására, évente rendeznek megemlékezéseket és ünnepségeket az iskola neves tanárairól, illetve történelméről. 2023-ban visszakapta egykori főgimnáziumi rangját is.
A 1990-es évek utáni időszak tehát jelentős fejlődést és stabilizálódást hozott a Kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium életében, és így továbbra is fontos szerepet játszik a helyi magyar közösség oktatási életében.