Vitális Sándor, dr.
(Marosvásárhely, 1924. szeptember 2. – Kézdivásárhely, 2021. április 9.) főorvos, Kézdivásárhely Pro Urbe-díjasa. Négygyerekes iparos családból származott (édesapja géplakatos és puskaműves volt), középiskolai tanulmányait a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Református Kollégiumban végezte. Utána beiratkozott a budapesti József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre, azonban 1944-ben katonai behívót kapott. Egy év frontszolgálat után orosz hadifogságba került, ahonnan három év után szabadult. Hazatérte után elvégezte a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetemet, ott szerzett diplomát. Feleségével, a szintén orvos Molnár Mária Annával (akinek családja részben felső-háromszéki) Háromszéken vállaltak állást. Körorvosként kezdte Kovászna környékének falvaiban, ahol sokat harcolt a vidéki kör rendbetételéért, majd 1955-től a →Kézdi rajoni egészségügyi osztály vezetője és rajoni főorvosa lett. Ebben a tisztségben fontos szerepe volt Bálványosfürdő újjáépítésében, a borvízforrások feltérképezésében és befogásukban, a hatkádas fürdő működtetésében, valamint a kantin megépítésében és működtetésében.
1968-72 között a kézdivásárhelyi →városi kórház igazgatója volt. Munkássága ideje alatt nagy fejlődésen ment át az intézmény: 80 ágyról 360-ra bővült az ágyak száma, teljes felújításon ment át az ortopédiai, sebészeti és szülészeti osztály. Neki köszönhetően a kórház korszerű eszközök beszerzését is meg tudta valósítani. 1972 és 1988 között a kézdivásárhelyi járványlaboratóriumot vezette, és közegészségügyi osztályvezető volt. Kitüntették a Munkaérdemrend harmadik fokozatával. A Vöröskeresztnél kifejtett munkájáért megkapta a bronz, ezüst és arany kitüntetést.
Nyugdíjasként a →Benji Állatvédő Egyesület tagjaként csatlakozott a kézdivásárhelyi állatmenhelyt létrehozó önkéntesekhez, segített a törvények betartásában és a higiéniai feltételek megteremtésében.
2003-ban a marosvásárhelyi orvosi egyetem aranydiplomát adományozott neki.
Kézdivásárhely önkormányzata 2019. augusztusában Pro Urbe-díjjal tüntette ki.
Sírja a kantai →római katolikus temetőben van.